جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

برگزاری سالگرد درگذشت دکتر سوران کوردستانی در کنار آرامگاهش - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

برگزاری سالگرد درگذشت دکتر سوران کوردستانی در کنار آرامگاهش

برگزاری سالگرد درگذشت دکتر سوران کوردستانی در کنار آرامگاهش


کردستان

این مراسم بر سر مزار این شاعر و نویسنده در مقبره الشعرای مهاباد و با حضور خانواده ایشان و جمعی از شاعران، ادیبان و دوستداران فرهنگ و ادبیات کوردی برگزار گردید.

در این مراسم عبدالرحیم آسیابان، ساکار صوفی زاده "محب مهابادی"، محمد احمدی آذر "هوگر" و عثمان مرادی به شعرخوانی پرداختند.

سپس آقای اسماعیل پوری و سلیمان پیروتی دقایقی در خصوص شخصیت این نویسنده و آثار وی سخنرانی کردند و خواستار تلاش و همت عمومی جهت چاپ و انتشار آثار دکتر سوران کوردستانی شدند.

در ادامه سید رسول نبوی عضو شورای اسلامی شهر و مسئول کمیسیون فرهنگی شورای دوره چهارم ضمن ادای احترام به مقام این شاعر و نویسنده کورد گفت: بسیار تلاش نمودیم پروژه مقبرە الشعرا به کلی بە اتمام رسد ولی برخی قبل از پایان کار با تخریب چوب لای چرخ گذاشتند و اجازه ندادند طرح به خوبی پیش رود.

نبوی افزود: در میان موج انتقادات نیز بودند کسانی کە دلسوزانه و در راستای بهتر شدن طرح ما را یاری نمودند.

بهمن فریور مشهور به سوران کوردستانی نویسنده، شاعر، محقق معاصر کورد در ۴ بهمن سال ۱۳۳۴ شمسی در سنندج به دنیا آمد. او از خاندان سادات و مشایخ مردوخی اورامان کوردستان ایران و نواده دختری آیت‌الله شیخ محمد مردوخ کوردستانی است. وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه خویش را در شهرهای سنندج، کرمانشاه، مشهد، تهران، اردبیل، مهاباد و ارومیه پی گرفته و در سال ۱۳۵۵ شمسی از دبیرستان خوارزمی شماره ۳ (ارشاد) تهران، به اخذ دیپلم در رشته طبیعی نائل گردید و سپس مدرک دکترای پزشکی را از دانشگاه تهران اخذ نمود. این نویسنده بیش از یکصد اثر علمی/ فرهنگی تألیف، چاپ و منتشر نموده و قریب به ۱۰۰۰ مقاله تحقیقی به رشته تحریر درآورده است. وی ۳۰ فروردین سال ۹۲ دیده از جهان فرو بست و در مقبره الشعرای مهاباد با حضور چشمگیر مردم به خاک سپرده شد.

آدرس کوتاه :