جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۶ آذر ۱۳۹۹

انتخاب بیجار بعنوان پایلوت مقابله با تب مالت در کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

انتخاب بیجار بعنوان پایلوت مقابله با تب مالت در کشور

انتخاب بیجار بعنوان پایلوت مقابله با تب مالت در کشور


رئیس پژوهشکده سلامت خانواده دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد:

انتخاب بیجار بعنوان پایلوت مقابله با تب مالت در کشور

دکتر حسین ملک افضلی روز شنبه در نشست مدیران بیجار افزود: شهرستان بیجار به علت گستردگی جغرافیایی، تنوع زیست گاه و ورود و خروج دام های غیر بومی، الگویی برای مبارزه با تب مالت در سطح کلان کشور خواهد بود.
وی اظهار کرد: از عمده موارد شیوع بیماری تب مالت در شهرستان بیجار می توان به نزدیکی محل نگهداری دام با محل زندگی انسان، نبود تهویه مناسب در محل نگهداری دام و آب و هوای معتدل که بهترین زیستگاه برای میکروب تب مالت است اشاره کرد.
او با اشاره به اوج شیوع بیماری تب مالت در فصل بهار و بویژه ماه خرداد، یادآوری کرد: بطور معمول در شهرستان بیجار، حدود 125 نفر در سه ماه نخست سال به علت رعایت نکردن موارد بهداشتی، به بیماری تب مالت مبتلا شده اند.
ملک افضلی اظهار کرد: بیشترین محدوده سنی مبتلایان به بیماری تب مالت، 40 الی 49 سال می باشد که حدود 20.33 درصد جمعیت جامعه را تشکیل می دهند و این در حالی است که این رده سنی، جزء جمعیت فعال کشور هستند.
وی با تشریح معایب کارگاه های سنتی تولید پنیر گفت: در اغلب این کارگاه ها موارد بهداشتی نادیده گرفته می شود و در برخی کارگاه ها وضعیت بسیار نگران کننده است.
ملک افضلی خاطرنشان کرد: باید فرهنگ استفاده از محصولات لبنی پاستوریزه در جامعه نهادینه شود و برای تحقق این مهم، آموزش و پرورش در سطح مدارس و شبکه بهداشت محیط در سطح روستاها نقش موثر و ارزشمندی خواهند داشت.
او تاکید کرد: در شهرستان بیجار باید 6 اصل استراتژیک به اجرا در آید تا شاهد ریشه کنی تب مالت بود.
وی افزود: آموزش مسایل بهداشتی به همه دامداران و کسانی که به نحوی با محصولات دامی خام ارتباط دارند، واکسیناسیون 100درصدی همه بره های متولد شده در شهرستان با همکاری آحاد مردم و مدیران و مراقبت از موارد آلوده و مشکوک برای پیشگری از شیوع بیماری در جامعه، 6 اصل استراتژیک در این مورد است.
رئیس پژوهشکده سلامت خانواده دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه به درمان مناسب و دقیق موارد آلوده مطابق ساماندهی دوره درمان، گزارش گیری و استخراج اطلاعات مناسب برای الگوبرداری در سطح کلان و راه اندازی آزمایشگاه پیشرفته در راستای رصد تب مالت و موارد آلوده به تب مالت در این شهرستان تاکید کرد.
ملک افضلی عنوان کرد: با همکاری مدیریت شهرستان بیجار می توان امیدوار بود این شهرستان الگویی مناسب برای سایر شهرهای کشور شود.
بیماری تب مالت(بروسلوز) به عنوان یکی از مهم ترین بیمارهای مشترک انسان و دام محسوب می گردد.
باکتری بروسلا که ایجاد کننده بیماری است طیف وسیعی از پستانداران اهلی و وحشی را مبتلا می سازد.
تب مالت بعلت خسارات زیادی که از سقط جنین دام تا ابتلای انسان ایجاد می کند، می تواند موجب خسارات زیادی برای دامداران و کشاورزان شود.
این بیماری بعلت شیوع چشمگیری که بین انسان و دام دارد، یک مشکل مهم تلقی می گردد و به گفته دست اندر کاران سالانه بیش از 500 هزار مورد ابتلا در سطح جهان گزارش شده است.
شهرستان بیجار بعلت واقع شدن بین استان های همدان، زنجان و آذربایجان دارای بیشترین دام شناور است و به همین دلیل از آلودگی مستمر و بالایی برخوردار است.

 

منبع خبرگزاری: ایرنا

آدرس کوتاه :